Peace is all we need!
Novi projekat Centra za međunarodnu javnu politiku
Kao čovečanstvo, proteklih godina, neminovno smo svedoci tragičnih događaja i sveprisutnog straha, kako u međunarodnoj zajendici tako i u globalnom društvu. Od 11. septembra 2011. godine, svi smo postali potencijalna meta fanatičnih entiteta prisutnih širom sveta, koji svoje interese i ideje zastupaju i šire agresivnim metodama, oružanim napadima, terorističkim masakrima i nasilničkim aktima.
Od terorističkog napada već pomenutog datuma, svet je ušao u novu eru, dobijanjem novog obrasca ratovanja. Ono što predstavlja najveću opasnost jesu male mogućnosti za suzbijanje i onemogućavanje delovanja terorističkih organizacija. Pored toga što je broj takvih organizacija dovoljno veliki, a broj njihovih pristalica teško saglediv, njihovo konkretno delovanje je detaljno isplanirano, precizno koordinisano, a često su konkretne mete birane nasumično, s obzirom na spisak nacija koje smatraju neprijateljima koje treba eliminisati.
Zaključak je da se svet danas suočava sa jednim izrazito kompleksnim i opasnim problemom, koji svojim aktima uliva strah liderima država, državnim i međunarodnim institucijama, globalnom civilnom društvu i na kraju svakom pojedincu ponaosob. U prilog velikom broju stradalih u terorističkim napadima Islamske Države, Boko Harama, Hezbolaha i drugih, veliki izazov postavljen je i ispred subjekata međunarodne trgovine, međunarodnog poslovanja i međunarodnog turizma.
Međunarodna saradnja u svakom smislu, opterećena je neivesnošću i strahom za sopstveno, ali i zajedničko dobro. Sveprisutna napetost u odnosima država sa nepodudarnim interesima u međunarodnoj zajednici, preti unazad nekoliko godina da eskalira, što je dodatan pritisak na već uzdrmanu globalnu bezbednost. Strah od direkte konfrotacije velikih sila, navodi nas na razmišljanje o nesagledivim posledicama, takvih akata po svet u kojem živimo.
Sve što civilizovanom društvu treba je mir. Kao pobornici univerzalnih principa očuvanja mira i stabilnosti, Centar za međunarodnu javnu politiku započeo je projekat probuđivanja svesti o neophodnosti održavanja mira, stabilnosti i prosperiteta. Kao samosvesni građani Republike Srbije koja vodi miroljubivu spoljnu politiku, ali i kao građani sveta, veliku nadu ulažemo u dijalog, kompromis, saradnju i postupanje u dobroj veri.
Video projektom „Globalne poruke mira“ širimo svest o mnogobrojnosti naših istomišljenika, o velikom broju ljudi kojima je jedino potreban mir. O ideji koja živi i koja prkosi nasilju, agresiji i uzurpaciji. O miru koji je osnova egzistencije svakog čoveka, koji je sastavni deo univerzalnih ljudskih prava i sloboda. „Globalna poruka mira“ Centra za međunarodnu javnu politiku okupila je mlade ljude iz 25 država sveta i 28 gradova: Ujedinjenog Kraljevstva (London), Francuske (Pariz), Luksemburga (Luksemburg), Švedske (Stokholm), Nemačke (Erlagen), Švajcarske (Lucern i Belincona), Italije (Milano), Rusije (Moskva), Hrvatske (Zagreb i Split), Češke (Prag), Rumunije (Pitešti), Grčke (Solun), Makedonije (Skoplje), Poljske (Varšava), Austrije (Salzburg), Crne Gore (Podgorica i Budva), Bosne i Hercegovine (Banja Luka), Srbije (Beograd), Tajlanda (Puket), Kine (Donguan), Japana (Tokio), Gane (Akra), Ujedinjenih Arapskih Emirata (Abu Dabi), Tunisa (Sfaks) i Sjedninjenih Američkih Država (San Francisko), s ciljem da parolom „Peace is all we need“ pozovu na probuđivanje svesti o atmosferi u kojoj živimo i o prkosu koji postoji naspram svih nemilih događaja koji danas potresaju globalnu zajednicu.